niedziela, 2 września 2012

Szwedzki kryminał Camilli Läckberg

"Niemiecki bękart" Camilli Läckberg to piąty tom sagi kryminalnej Czarnej Serii tej autorki. W każdym kolejnym tomie, obok wątku kryminalnego śledzimy losy Eriki i policjanta Patricka, ich rodzin oraz pracowników komisariatu. Z tego powodu dość naturalnym wydaje się czytanie tomów kolejno. Ale jeżeli ktoś nie czytał wcześniejszych to myślę, że i tak sobie poradzi, bo autorka podaje krótkie charakterystyki przypominające daną osobę, tyle, że nie będzie się mieć pełnego obrazu całości. A osoby przewijające się przez wszystkie tomy są ciekawie nakreślone i warto je poznać.


"Niemiecki bękart" opisuje jak Erika poznaje historię swojej matki z niebieskich pamiętników znalezionych na strychu, obok starego, zakrwawionego niemowlęcego kaftanika i niemieckiego medalu z drugiej wojny światowej. Prowadzi to do prywatnego śledztwa, które zazębia się ze śledztwem prowadzonym oficjalnie przez policję w sprawie morderstwa emerytowanego nauczyciela historii.Śledzimy historię bieżącą i to, co działo się podczas drugiej wojny światowej, losy zaprzyjaźnionych ludzi, połączonych okrucieństwem i tajemnicą. Książka rozbudza silne emocje, ukazuje losy ludzi, które są tak pełne bólu, że takich nikomu byśmy nie życzyli.. Zaczyna mnie też zastanawiać przemoc w domu, bo temat poruszany jest chyba w każdej książce tej serii, a w tym wydaniu spowodował u mnie ogromną złość i nienawiść do zadufanych w sobie ludzi czujących się panami wszechświata. Nie lubię tak silnych emocji przy czytaniu książek, o co mam trochę żal do autorki, bo naprawdę dla popularności nie potrzeba tego typu opisów. Po lekturze stwierdziłam, że życie jest czasem nieznośnie bezlitosne, okrutne i niesprawiedliwe. A dobrze żyjący, z miłością, są tylko wysepkami wśród brudów i obłudy, wśród szaleństwa, które nas otacza. Na szczęście jednak, samych trudnych sytuacji nie ma, są też te pełne uczuć, szczęścia i zrozumienia.

Bardzo ciekawie opisany w tej książce jest wpływ zdarzeń z przeszłości na teraźniejszość. Jak historia życia Elsy, mamy Eriki i jej przyjaciół wpłynęła na życie jej oraz każdego z osobna, a potem na Erikę i jej siostrę.Muszę przyznać, że Camilla Läckberg mistrzowsko łączy różne wątki, które często wydają się być zupełnie oddzielnymi bytami. Mimo często trudnych tematów, myślę, że warto poznać jej książki.

Dla przypomnienia saga kryminalna ma następujące tomy:
tom 1 "Księżniczka z lodu"
tom 2 "Kaznodzieja"
tom 3 "Kamieniarz"
tom 4 "Ofiara losu"
tom 5 "Niemiecki bękart"
tom 6 "Syrenka"
tom 7 "Latarnik"
tom 8 "Fabrykantka aniołków"

12 komentarzy:

 1. Zbieram się, zbieram się. Jest tyle zachwytów nad Camillą że trzeba wziąć byka za rogi.
  Tylko muszę gdzieś dopaść pierwszy tom. W sklepie na "e" nie było ostatnio :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w sklepie na "m", ale taniej w sklepie na "s" ;)

   Usuń
 2. Dopiero zabieram się za kryminały, także mogłabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna jest :) Ja czytam teraz "Fabrykantkę Aniołków".

  Aniu, są też w bibliotekach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, "Niemieckiego bękarta" pożyczyłam właśnie w bibliotece!

   Usuń
 4. muszę w końcu nadrobić zaległości
  na półce mam jedynie "Latarnika", ale nie czytam, wpierw chcę zebrać całość

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak masz taką możliwość, to zacznij od pierwszej części. Mnóstwo rzeczy późniejszych masz tam wyjaśnionych :)

   Usuń
 5. Wczoraj a właściwie dzisiaj w nocy skończyłam ją czytać!! jak ta autorka potrafi zamotać a potem wyprostować ach i och :) chyba u siebie też słów kilka napiszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisz, pisz :) Jak przeczytam jakąś książkę to zawsze jestem ciekawa, czy inni ją podobnie odebrali :) czy zupełnie inaczej.

   Usuń
 6. a ja dopiero planuję zapoznać się z twórczością tej pisarki, także przede mną Księżniczka z lodu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam wszystkie, ale najbardziej podobała mi się fabuła "Kamieniarza" ciekawa jestem czy będą następne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze powstaną następne części, skoro seria jest tak popularna..

   Usuń

Proszę o niespamowanie.
Będzie mi miło przeczytać Twój komentarz.