środa, 20 listopada 2013

Tutorial: Czapka ażurowa szydełkiem

W związku z tym, że dostaję zapytania o czapkę ażurową, którą wykonałam kiedyś, a często też na mój blog trafiają osoby kierowane z google, wpisujące zapytanie: "czapka na szydełku", postanowiłam rozpisać Wam sposób zrobienia takiej czapki, ponieważ robiłam ją nieco inaczej, niż opisywała to, w swoich komentarzach, Jolinka. Poszukajcie w Internecie, jeśli ktoś jeszcze nie umie, jak się robi szydełkiem słupki łączone górą, półsłupki i łańcuszek. To wystarczy do zrobienia takiej ażurowej czapki :)

Zobacz też: historia powstania ażurowej czapki czarnej oraz czapki zielonej.


czapka ażurowa szydełkowa i mitenki wykonane na drutach


Do wykonania czapki użyłam włóczkę turecką Opus Roxi, o parametrach:  100g/270m, włóczka zawiera 75% akrylu i 25% wełny. Szydełko nr 4. Wystarczył jeden motek i jeszcze zostało, bo na czapkę z ozdobnym listkiem/kwiatkiem, poszło około 60g włóczki.

Czapka ma obwód 54cm, natomiast spokojnie rozciąga się o dodatkowe kilka centymetrów. Jeśli weźmie się włóczkę, która na 100g ma około 270m, to wyjdzie czapka taka jak moja :)

OPIS WYKONANIA:
Zacznę od tego, że to nie jest skomplikowane, tylko tak może wyglądać na pierwszy rzut oka :) Należy wtedy rzucić okiem po raz drugi :))

Czapkę zaczyna się robić od góry, robiąc małe kółeczko z kilku oczek łańcuszka, np. robimy 4-6 oczek i łączymy w kółko.

Oznaczenia:
Podstawowym motywem jest pęczek słupków, czyli 5 słupków przerobionych razem, łączonych górą + 3 oczka łańcuszka. Taki motyw pęczka z łukiem zrobionym z 3 oczek łańcuszka, oznaczam literą P.
2P oznacza, że na jednym łuku z poprzedniego okrążenia wykonuję dwa P, czyli dwa pęczki z łukiem (pęczek 5 słupków, łuk z 3 oczek, potem kolejny pęczek i znowu łuk z 3 oczek).

Zróbmy więc tę czapkę. Po wykonaniu kółka z łańcuszka robimy kolejno rzędy:
1rz: 4P - zrobić na tym kółku 4 pęczki
2rz: 8P - na każdym łuku łańcuszka zrobić po 2 pęczki (4x 2P), w rezultacie jest 8 pęczków zrobionych ze słupków i 8 łuków
3rz: 15P - na pierwszym łuku wykonać 1P, na pozostałych łukach po 2P, w rezultacie mamy mieć 15P
4rz: 20P - czyli w każdy łuk kolejno: 1P 2P 1P, 2P, 3x 1P, 2P, 1P, 1P, 2P, 1P, 1P, 2P, 1P
5rz: 22P - powtórzyć dwa razy sekwencję: 9x 1P, 2P
6rz: 26P - powtórzyć dwa razy sekwencję: 4x 1P, 2P, 5x 1P, 2P
7rz: 28P - kolejno: 1P, 2P, 16x 1P, 2P, 7x 1P
8rz do 13rz: 28P - na każdy łuczek przypada jeden pęczek, nie rozszerzamy już czapki
14rz: robimy część opaski, nieażurową - powtarzać sekwencję (na 1 łuku: 4 półsłupki, na 2 łuku: 3 półsłupki)
15rz do 24rz: robimy półsłupki w każde oczko.

24rz. należy zakończyć oczkiem ścisłym, uciąć nitkę zostawiając kilka cm nadmiaru, przeciągnąć ją przez ostatnie oczko będące na szydełku - w ten sposób robiąc 'supełek'. Na koniec schować nitkę przeplatając ściśle między półsłupkami.

Czapkę można ozdobić przyszywając kwiatek lub listek, oczywiście samodzielnie zrobiony na szydełku :)


Pochwalcie się swoimi ażurowymi czapkami, jak powstaną :)

5 komentarzy:

  1. Nie robiłam na mniejszy obwód, ale czapkę robi się od góry rozszerzając w dół. Jeśli dojdzie się do momentu, że obwód będzie miał 48cm lub kilka cm mniej nawet, to należałoby powtarzać motyw pęczków już bez rozszerzania, na taką głębokość czapki, jaka jest potrzebna i potem zrobić opaskę. Lub jak czapka będzie miała dany obwód, zrobić od razu szeroką opaskę.
    Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń

Proszę o niespamowanie.
Będzie mi miło przeczytać Twój komentarz.