sobota, 25 lutego 2012

Co przeczytane to moje

 Andrzeja Pilipiuk "Homo bimbrownikus" to rzecz o Jakubie Wędrowyczu i jego przygodach w czasoprzestrzeni. Razem z kompanem Semenem zostają zesłani z misją, której celem, między innymi jest odizolowanie od alkoholu... a także pomoc bliźnim. Co mi się podoba? Głównie perełki językowe połączone z humorystycznym spojrzeniem na otaczający świat. To dla nich uparłam się na przeczytanie Wędrowycza, pomimo niezwykle wymyślnej akcji, czasem nawet nieco zbyt wymyślnej i zagmatwanej. Niemniej parsknęłam śmiechem dobrych kilka razy, więc uważam, że warto. Zdecydowanie jest mało książek, podczas czytania których, śmieję się na głos, więc doceniam za to tę pozycję :)


Agatha Christie "Zakończeniem jest śmierć". Akcja powieści toczy się w Egipcie, jakieś dwa tysiące lat p.n.e., co mnie zaskoczyło, bo spodziewałam się, jak zazwyczaj akcji XX wieku. Jednak pomimo odległych czasów, dawnych egipskich imion i nieco innej od naszej kultury, ludzka zawiść, zachowanie do rodziny, lizusostwo, służalczość, więzy międzyludzkie i zachowanie ludzi w zasadzie za bardzo się nie różnią od tych, w dzisiejszych czasach. A o czym jest ta książka? Tylko zacznę, nic nie zdradzając... Świeżo po stracie męża, Renisenb wraca do rodzinnego domu kapłana, którego dwaj synowie z żonami rywalizują o względy i majątek starzejącego się już ojca.. ojciec jednak wszystkich zaskakuje i z jednej ze swoich podróży przywozi młodą, piękną i niezwykle złośliwą konkubinę. Rodzina nie jest z tego faktu zadowolona... akcja się oczywiście rozwija, zakończenie mnie zaskoczyło, bo się nie spodziewałam. Przyjemnie i szybko się czytało.


Natomiast "Samotny dom" Agathy Christie czytało się jeszcze lepiej. Mimo jego zarozumiałości i wyniosłości bardzo lubię Herkulesa Poirot oraz jego przyjaciela Hastingsa. Obaj zajmują się tym razem sprawą, na którą wpadają mimochodem, podczas pobytu w atrakcyjnej turystycznie miejscowości w Anglii. Ktoś czatuje na życie pewnej młodej kobiety, Nick, mieszkającej w starym domu stojącym samotnie na cyplu. Zamachy się nie udają, życie jest zagrożone, do akcji wkracza Herkules Poirot. Zagadka nie jest prostą, motywy nieznane, z każdą przewracaną kartką chcemy odkryć kto za tym stoi. Bardzo ciekawe i przemyślane. Zakończenie mnie zaskoczyło, chociaż niektóre moje podejrzenia się sprawdziły. Polecam ten kryminał.


Nawet nie wiecie, a może i wiecie, ile trzeba się nagimnastykować z opisem treści książki, żeby nie zdradzić o czym jest, a żeby jakoś próbować zachęcić do przeczytania..  Nie wiem na ile moje próby zachęcania się udają, bo mi nikt nic nie pisze, ale mimo wszystko próbuję :) Nawet jeśli opisy często są "naokoło" tego, co chciałabym napisać, to uważam, że lepiej tak, niż jakbym miała jakimś jednym zdaniem zepsuć komuś przyjemność odkrywania akcji z czytanego tekstu. Bo to jest jedną z najprzyjemniejszych chwil: zaskoczenie, zadziwienie pomysłem, odkrycie..

3 komentarze:

 1. obje autorów lubię ogromnie :0

  OdpowiedzUsuń
 2. Może i nic nie piszę, ale kiedy nie mam nic do czytania otwieram Twojego bloga i wybieram :)
  Także opisuj i polecaj (albo nie polecaj :D).
  Pozdrawiam,
  Jolina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) To będę polecać lub nie ;) dalej.

   Usuń

Proszę o niespamowanie.
Będzie mi miło przeczytać Twój komentarz.