Odkąd zobaczyłam koce z grubej wełny czesankowej (chunky knit blanket), chciałam spróbować jak tworzy się z grubej włóczki. Ale w mniejszej formie, bo na średniej wielkości koc z wełny czesankowej potrzeba kilka kilogramów wełny, a to już nie byle jaki koszt. Szukając grubej włóczki trafiłam na zdjęcie czapki, która mi się spodobała od pierwszego spojrzenia i postanowiłam taką sobie zrobić. Taką, ale w moich kolorach. Nie zgadniecie jakich ;)
Pierwowzór czapki pochodzi ze strony Nako, tureckiego producenta włóczek, a ja ułatwiając sobie sprawę, zaopatrzyłam się we włóczkę, z której był zrobiony. Nie bardzo lubię akryl, ponieważ pod palcami można wyczuć sztuczność, ale na dobry początek postanowiłam nie szaleć, a domieszka 20% wełny przekonała mnie trochę do tej włóczki.
Nako Lora 28123 |
Nako Lora 28123 |
Nako Lora ma 20% wełny i 80% akrylu premium. 1 motek to 100 g i 35 metrów. Mój kolor: 28123 to ciemny turkus z przebijającą odrobiną fuksji i rozjaśniającego całość beżu.
Do pracy wybrałam druty nr 12 mm.
Czapka na której się wzorowałam to KM-156 Lora Bere ze strony Nako. Wzór, a w zasadzie króciutki opis, dostępny jest wyłącznie w języku tureckim i po zalogowaniu się na stronie. Ja i turecki to osobne bieguny, więc próbowałam pomóc sobie kilkoma translatorami internetowymi, ale one też stanowiły jakieś inne bieguny ;) więc postanowiłam zrobić po swojemu, posiłkując się jedynie strzępkami informacji, które rozszyfrowałam.
Nabrałam 38 oczek, przerobiłam 5 cm ściągaczem 2 oczka prawe na 2 oczka lewe i dalej oczkami prawymi, pod koniec gubiąc po kilka oczek równomiernie w kilku rzędach, co daje zwężenie na końcu czapki. Końcówkę na długości około 30 cm po prostu zakończyłam przeciągając nitkę przez wszystkie pozostałe oczka i zszyłam czapkę, przymierzając do swojej głowy, tak, żeby było mi wygodnie.
Okazało się, że czapka jest dość sztywna na końcu, więc obciążający, okazały pompon musiał być. Przyszywając go uformowałam koniec czapki, żeby się lepiej układał. Z przodu dorobiłam dwa sznurki na szydełku, z tej grubości włóczki wystarczył sznurek z dwóch oczek.
Na całą czapkę wystarczyły dwa motki Nako Lora, na pompon 1/3 trzeciego motka.
I mam czapkę. Doskonała na mrozy (-16 st), które w końcu się pojawiły.
Lepiej później niż wcale.
Lepiej zimą niż wiosną :)
oooo ja chyba nawet nie mam takich grubych drutów, czapki robię na drutach nr 3 :)
OdpowiedzUsuńdługo się robi taką czapeczkę? :)
W jeden wieczór zrobiłam czapkę, w drugi pompon :) Robi się bardzo szybko, bo gruba włóczka, dwa razy machniesz i masz połowę :) Pierwszy raz robiłam na takich grubasach, a zaraz potem chwyciłam właśnie "3" i tak dziwnie małe te oczka są..
UsuńJolu czapka jest niesamowita i bardzo Ci w niej do twarzy :) Piękne kolory i nietuzinkowy wzór sprawiają że jest wyjątkowa :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
Usuńtaka czapka jest idealna na zimowe dni, które z pewnością niedługo nadejdą. Ja również zabieram się za dzierganie bardzo podobnej czapki. Zamówiłam z https://alewloczka.pl włóczkę wełnianą i jutro powinna być u mnie. Muszę wykonać 4 podobne czapki w końcu aby cała rodzina miała ciepłe głowy.
OdpowiedzUsuńMnie się przydała w poprzednim roku :) Dziergaj :)
UsuńBardzo ciekawy arykuł. Pozdrawiam serdecznie autora.
OdpowiedzUsuńDziękuję i również pozdrawiam.
UsuńDziękuję :)
OdpowiedzUsuńWygląda to super. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDziękuję. I jest bardzo ciepłe :)
Usuń